معرفی بیماری سیفلیس

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 توجه مهم: ما در «سلامتی‌تست» با هدف ایجاد آگاهی برای مردان و زنان سرزمینمان پیرامون بیماری‌های مقاربتی سخن می‌گوییم. و این آگاهی دادن به دو جهت انجام می‌شود:

اول اینکه، آگاهی، مانع جدی نگرفتن بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن‌ها می‌شود.

و دوم، آگاهی، مانع اضطراب‌ها و نگرانی‌های بی مورد خواهد شد.

آنچه مسلم است این است که تشخیص بیماری‌های آمیزشی، بدون مراجعه به پزشک و بدون انجام آزمایش‌های لازم ممکن نیست. بنابراین مطالعه آنچه که در اینجا آمده به هیچ وجه نباید باعث استرس‌های بی مورد و پیش از مشخص شدن نتیجه آزمایش و  نظر پزشک باشد. همچنین ضروری است هر شخص با توجه به سابقه رفتاری خود و با ملاحظه علائم بیماری‌ها و توضیحاتی که اینجا به صورت اجمالی (و نه کامل) در مورد اقسام عفونت‌های آمیزشی ارائه شده‌است، در خصوص شروع فرآیند بررسی و چکاپ خود اقدام نماید.

 

به طور خلاصه ما در «سلامتی تست» می‌خواهیم، «بی خیال»‌ها کمی نگران سلامتی خود و اطرافیانشان باشند و «نگران‌ها» تا مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایش و نظر پزشک آرامش خود را حفظ کنند.

 

بنابراین، توضیحاتی که در خصوص بیماری زیر آمده است، صرفا بیان نکاتی کلی جهت آشنایی اولیه با آن است و صحیح این است که هیچ‌کس با مطالعه مطلب زیر نه خود را درگیر بیماری بپندارد و نه با تشخیص خود تصور کند که مبتلا به آن نشده‌است.

 

بیماری سیفلیس یکی از بیماری‌های آمیزشی (STD یا STI)  است که از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. در واقع عامل این بیماری که باکتری ترپونما پالیدوم است از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود.

 

سیفلیس، مراحل رشد مختلفی دارد و علائم در هر مرحله، متفاوت است.

 

مرحله اولیه

سیفلیس اولیه شامل ایجاد زخم‌های اولیه این بیماری تحت عنوان شانکر بر روی نواحی مختلف مانند اندام تناسلی، دهان یا مقعد است. این زخم‌های بدون درد معمولاً ۳ تا ۹۰ روز پس از برقراری رابطه جنسی با فرد آلوده ایجاد می‌شود. این زخم معمولاً ظاهری سفت با لبه‌های برجسته داشته و خارش ایجاد می‌کند. این زخم معمولاً در قسمت‌هایی که با فرد آلوده تماس داشته ایجاد می‌شوند ولی قاعده کلی نداشته و ممکن است در هر جایی از بدن ایجاد شوند.

 مرحله ثانویه

این مرحله همراه با علائم متعددی است و بعد از طی ۴ الی ۱۰ هفته از مرحله اولیه ایجاد می‌شود. این شرایط معمولاً پوست، غشاء مخاطی و غدد لنفاوی را درگیر می‌کند و دانه‌هایی متقارن مایل به قرمز بر روی پوست ایجاد می‌کند. این زخم‌ها معمولاً بدون خارش بوده و دانه‌هایی چرکی است.

 مرحله نهفته

این مرحله از بیماری هیچ علامتی را ایجاد نمی‌کند و عفونت تنها از راه سرم شناسی قابل شناسایی است. این مرحله ممکن است از چند ماه تا چندین سال به طول بیانجامد و یا حتی تا آخر عمر ادامه داشته باشد.

 مرحله سوم (دیر رس)

این مرحله معمولاً ۳ تا ۱۵ سال بعد از عفونت اولیه رخ می‌دهد، ولی افراد مبتلا به سیفلیس مرحله سوم بدون عفونت هستند. این بیماری به سه شکل مختلف بروز می‌کند:

 دمل سیفلیسی: این حالت در ۱۵٪ موارد رخ می‌دهد و در این حالت گوم‌های مزمن بر روی پوست، استخوان و شش‌ها ایجاد می‌شود، گوم‌ها گره‌هایی غده مانند هستند که اندازه‌های متفاوتی دارند.

سیفلیس عصبی متاخر: این شرایط در6.5% از در این موارد بیماری دستگاه عصبی مرکزی را درگیر می‌کند. این حالت با ضعف در تعادل و درد‌های لحظه ای انتهای اندام همراه است.

سیفلیس قلبی–عروقی: در ۱۰٪ از موارد درمان نشده رخ میدهد. رایج‌ترین عارضه این بیماری آئورتیت سیفلیسی است که منجر به آنوریسم (بیرون زدگی دیواره سرخرگ) می‌شود. این شرایط ممکن است به نارسایی قلبی بیانجامد.

 

تشخیص سیفلیس

معاینه جسمی

آزمایش خون

تست سواب (وسیله ای شبیه به چوب پنبه)

 

درمان سیفلیس

آنتی بیوتیک زیر نظر پزشک


با مراجعه به:

https://pezeshket.com/urology/%D8%B3%DB%8C%D9%81%D9%84%DB%8C%D8%B3-f/

https://jarah.clinic/articles/%D8%B3%DB%8C%D9%81%D9%84%DB%8C%D8%B3/