معرفی بیماری شانکروئید

بسم الله الرحمن الرحیم

بیماری شانکروئید  یک عفونت مقاربتی (STI) است که در اثر باکتری به نام هموفیلوس دوکرئی (Haemophilus Ducreyi) ایجاد می‌شود. علامت شاخص عفونت شانکروئید، بروز زخم‌هايی دردناک (جوش‌های التهابی) در دستگاه تناسلي (آلت تناسلي يا واژن) است. شانکروئید ممکن است باعث تورم غدد لنفاویِ ناحیه کشاله ران هم بشود. زخم‌های دردناک شانکروئید معمولاً سه تا ده روز پس از عفونت ایجاد می‌شوند. درمان عفونت شانکروئید چند مرحله دارد. ممکن است لازم باشد گره‌های لنفاوی متورم که پر از چرک شده‌اند توسط پزشک تخلیه شوند. عموما، برای مقابله با باکتری‌هایی که باعث عفونت شانکروئید در بدن شده‌ا‍‌ند یک دوره آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. در درصد کمی از افراد علی رغم مصرف آنتی بیوتیک، باز هم ممکن است زخم‌های دیگری بروز کند که در این موارد، مصرف بیشتر آنتی بیوتیک عموما کمک می‌کند تا از شر این بیماری مقاربتی خلاص شوند.

 

نحوه انتقال عفونت

این عفونت از طریق تماس جنسی با یک فرد آلوده قابل انتقال است. انتقال می‌تواند از طریق تماس با ناحیه تناسلی، دهان یا مقعد فرد ناقل، با دخول یا بدون دخول انجام شود.

 

نحوه بروز در مردان

شانکروئید در آقایان، بیشتر از هر جا در ناحیه پوست ختنه گاه ایجاد می‌شود.

شانکروئید در سر آلت تناسلی (حَشَفه)، بدنه یا شافت آلت تناسلی، یا در دهانه مجرای ادرار نیز ممکن است بروز کند. مقعد و یا راست روده نیز ممکن است به شانکروئید مبتلا شوند. در بعضی مواقع ممکن است عفونت در ناحیه کیسه بیضه و یا ران‌ها نیز بروز کند.

 

نحوه بروز در زنان

شانکروئید در خانم‌ها، در درجه اول در واژن، در لبه‌های دستگاه تناسلی، در ناحیه پرینه یا پری آنال و به ندرت در دهانه رحم ممکن است بروز کند.

 

علائم و نشانه‌ها

این عفونت در ابتدا عموماً خود را به شکل ضایعات یا برآمدگی‌های کوچک قرمزی رنگ نشان می‌دهد که به سرعت به “چرکدانه یا پوسچول” (تاول‌های پر از مایع) تبدیل می‌شوند. پوسچولها سپس به زخم‌های سطحی دردناک کوچکی تبدیل می‌شوند (زخم‌های بازی که بین 3 تا 20 میلی متر قطر دارند). یک غشای خاکستری رنگ سطح این زخم‌ها را پوشانده است. هنگامی که این غشا برداشته شود (که کاری بسیار آسان است)، بافت دانه دانه‌ای ظاهر می‌شود که در صورت تماس با چیزی به سرعت خونریزی می‌کند. در مقایسه با زخم‌های ناشی از سفلیس، زخم‌های ثانویه ناشی از باکتری هموفیلوس دوکرئی  برجستگی نامنظمی دارند که متورم و سخت نیست.

 

تشخیص

به سختی توسط معاینه چشمی تشخیص داده می‌شود

آزمایش بر روی نمونه‌هایی که توسط سواب از زخم برداشته می‌شود

آزمایش خون

 

درمان

مصرف آنتی بیوتیک با تجویز پزشک

کمپرس مکرر زخم‌ها با سرم نمکی با تجویز پزشک

 

توجه مهم: ما در «سلامتی‌تست» با هدف ایجاد آگاهی برای مردان و زنان سرزمینمان پیرامون بیماری‌های مقاربتی سخن می‌گوییم. و این آگاهی دادن به دو جهت انجام می‌شود:

اول اینکه، آگاهی، مانع جدی نگرفتن بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن‌ها می‌شود.

و دوم، آگاهی، مانع اضطراب‌ها و نگرانی‌های بی مورد خواهد شد.

آنچه مسلم است این است که تشخیص بیماری‌های آمیزشی، بدون مراجعه به پزشک و بدون انجام آزمایش‌های لازم ممکن نیست. بنابراین مطالعه آنچه که در اینجا آمده به هیچ وجه نباید باعث استرس‌های بی مورد و پیش از مشخص شدن نتیجه آزمایش و  نظر پزشک باشد. همچنین ضروری است هر شخص با توجه به سابقه رفتاری خود و با ملاحظه علائم بیماری‌ها و توضیحاتی که اینجا به صورت اجمالی (و نه کامل) در مورد اقسام عفونت‌های آمیزشی ارائه شده‌است، در خصوص شروع فرآیند بررسی و چکاپ خود اقدام نماید.

 

به طور خلاصه ما در «سلامتی تست» می‌خواهیم، «بی خیال»‌ها کمی نگران سلامتی خود و اطرافیانشان باشند و «نگران‌ها» تا مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایش و نظر پزشک آرامش خود را حفظ کنند.

 

بنابراین، توضیحاتی که در خصوص بیماری فوق آمده است، صرفا بیان نکاتی کلی جهت آشنایی اولیه با آن است و صحیح این است که هیچ‌کس با مطالعه مطلب بالا نه خود را درگیر بیماری بپندارد و نه با تشخیص خود تصور کند که مبتلا به آن نشده‌است.


با مراجعه به :

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF

https://drnamdari.com/%D8%B4%D8%A7%D9%86%DA%A9%D8%B1%D9%88%D8%A6%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%88%D8%B4-%DA%A9%D9%88%DA%86%DA%A9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%87%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%A7/