معرفی تبخال تناسلی (هِرپِس تناسلی)

بسم الله الرحمن الرحیم

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی است که به وسیله‌ی ویروس «هرپس سیمپلکس» ایجاد می‌شود. تماس جنسی راه اصلی انتقال ویروس است. بعد از آلوده شده شخص، ویروس درون بدن به صورت غیر فعال باقی می‌ماند و گاهی فعال شدن آن سال‌ها بعد اتفاق می افتد. تبخال تناسلی باعث ایجاد درد، خارش و جراحت در ناحیه‌ی تناسلی می‌شود، ولی با این همه این عارضه گاهی هیچ علامت و نشانه‌ای ندارد. در صورتی که فرد ناقل و آلوده به ویروس باشد و حتی در صورت نداشتن هیچ گونه درد و علامتی می‌تواند آن را به فرد دیگر منتقل کند. هرپس تناسلی درمانی ندارد، ولی داروها به کم شدن شدن علائم و کم کردن خطر انتقال به دیگران کمک می‌کنند.

 

عفونت یا ویروس تبخال تناسلی (HSV) غالبا در بیماران جوان رخ می‌دهد. این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست و هر از چندگاهی عود می‌کند. دو نوع ویروس HSV وجود دارد: HSV نوع یک و نوع دو. غالب موارد تبخال تناسلی به دلیل ابتلا به HSV نوع دو می‌باشد. ویروس HSV نوع دو عاملی برای بروز سرطان گردن رحم نیست.

 

عوارض تبخال تناسلی

تبخال ممکن است با درد و سوزش همراه باشد.

همچنین در صورتی که زنان باردار مبتلا به تبخال تناسلی باشند بهتر است که نوزاد به روش سزارین زایمان شود.

ضعف بدنی و کلافگی نیز از دیگر عوارض تبخال تناسلی است.

ابتلا به تبخال تناسلی خطر ابتلا به دیگر بیماری‌های آمیزشی مانند ایدز را بالا می‌برد.

.

تشخیص تبخال تناسلی

 روش PCR با نمونه برداری از جوش‌های تاولی

 روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می‌دهد

 کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می‌شود

 

پیشگیری و کنترل

آموزش رعایت بهداشت و روابط جنسی سالم

استفاده از کاندوم

زایمان به روش سزارین برای مادران آلوده

 

درمان

درمان قطعی برای تبخال دستگاه تناسلی وجود ندارد اما برای کنترل و بهبود آن از برخی داروها زیر نظر پزشک استفاده می‌شود

 

علائم تبخال یا هرپس تناسلی

درد یا خارش: تا زمانی که عفونت وجود دارد فرد در ناحیه‌ی تناسلی احساس درد خواهد داشت و یا اینکه این ناحیه تحریک پذیر خواهد بود.

برآمدگی‌های کوچک قرمز رنگ یا تاول‌های ریز سفید رنگ: این موارد معمولاً چند روز تا چند هفته بعد از بروز عفونت ظاهر می‌شود.

زخم‌ها: زمانی که تاول‌ها از هم پاشیده و یا خونریزی می‌کند زخم‌ها ایجاد می‌شود. زخم‌ها دفع ادرار را تبدیل به عملی دردناک می‌کنند.

دلمه بستن زخم: زمانی که زخم بهبود پیدا می‌کند، پوست آن ناحیه چروک شده و جای زخم دلمه ایجاد می‌شود.

 

عود کردن دوباره بیماری هرپس تناسلی

علائم و نشانه‌ها ممکن است برای سال‌ها به صورت مرتب ظاهر شده و از بین بروند. برخی از افراد هر سال چندین دوره از عود بیماری را تجربه می‌کنند. برخی دیگر از افراد با گذشت زمان، بروز علائم بیماری کاهش پیدا می‌کند.

 

توجه مهم: ما در «سلامتی‌تست» با هدف ایجاد آگاهی برای مردان و زنان سرزمینمان پیرامون بیماری‌های مقاربتی سخن می‌گوییم. و این آگاهی دادن به دو جهت انجام می‌شود:

اول اینکه، آگاهی، مانع جدی نگرفتن بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن‌ها می‌شود.

و دوم، آگاهی، مانع اضطراب‌ها و نگرانی‌های بی مورد خواهد شد.

آنچه مسلم است این است که تشخیص بیماری‌های آمیزشی، بدون مراجعه به پزشک و بدون انجام آزمایش‌های لازم ممکن نیست. بنابراین مطالعه آنچه که در اینجا آمده به هیچ وجه نباید باعث استرس‌های بی مورد و پیش از مشخص شدن نتیجه آزمایش و  نظر پزشک باشد. همچنین ضروری است هر شخص با توجه به سابقه رفتاری خود و با ملاحظه علائم بیماری‌ها و توضیحاتی که اینجا به صورت اجمالی (و نه کامل) در مورد اقسام عفونت‌های آمیزشی ارائه شده‌است، در خصوص شروع فرآیند بررسی و چکاپ خود اقدام نماید.

 

به طور خلاصه ما در «سلامتی تست» می‌خواهیم، «بی خیال»‌ها کمی نگران سلامتی خود و اطرافیانشان باشند و «نگران‌ها» تا مشخص شدن نتیجه نهایی آزمایش و نظر پزشک آرامش خود را حفظ کنند.

 

بنابراین، توضیحاتی که در خصوص بیماری فوق آمده است، صرفا بیان نکاتی کلی جهت آشنایی اولیه با آن است و صحیح این است که هیچ‌کس با مطالعه مطلب بالا نه خود را درگیر بیماری بپندارد و نه با تشخیص خود تصور کند که مبتلا به آن نشده‌است.


با مراجعه به:

https://www.drjabbari.com/1969/%D8%AA%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C/

https://drdr.ir/mag/genital-herpes/

https://fa.wikipedia.org/wiki/تبخال_دستگاه_تناسلی