توضیحات دکتر مسعود مردانی پیرامون بیماری‌های آمیزشی، ‌علائم و راه‌های جلوگیری از آن‌ها

 

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، در چهار سال اخیر میزان بیماری‌های آمیزشی به نحو چشم گیری زیاد شده‌است. سیفلیس در چهار سال گذشته در دنیا دو  برابر شده‌است. سوزاک (یا همان گونوره‌آ) نزدیک 76‌درصد افزایش داشته است. کلامیدیا رو به افزایش است.

 

ثابت شده‌است که خیلی از کشورها که بیماری‌های مقاربتی در آن‌ها افزایش پیدا کرده، به دنبال آن ایدز افزایش پیدا می‌کند.

ده پانزده سال پیش، اصلی‌ترین راه انتقال بیماری ایدز استفاده از سرنگ مشترک بین معتادان تزریقی بود ولی از چهار پنج سال پیش عامل اصلی و عمده بیماری ایدز رابطه جنسی حفاظت نشده است.

 

بیماری تبخال تناسلی نوعی بیماری است که علامت آن، مخصوصا در خانم‌ها، درد در دستگاه تناسلی هنگام مقاربت است. تبخال تناسلی یک بیماری واگیر است. مهمترین مشکلی که در خانم‌ها ایجاد می‌کند، عود کردن مکرر آن است؛ حتی هشت تا ده بار در سال.

مهمترین راه پیشگیری از تبخال تناسلی به این قرار است:

اولا پایبندی به خانواده و آداب دین مبین اسلام

ثانیا استفاده از کاندوم

بیماری دیگری که در چند سال گذشته در ایران خیلی شیوع پیدا کرده، HPV یا زگیل دستگاه تناسلی است.

زگیل هرجایی از بدن باشد مهم نیست اما زگیل‌هایی که در دستگاه تناسلی ظاهر می‌شود با روابط جنسی از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند.

همچنین زگیل دستگاه تناسلی، مخصوصا در خانم‌ها، می‌تواند موجب بروز سرطان شود.

عامل HPV یک ویروس است و نقش دو نوع 16 و 18 آن در سرطان دهانه رحم ثابت شده است. 70% سرطان‌های دهانه رحم از این دو نوع ویروس ناشی می‌شود.

نوع 6 و 11 در ایران بسیار شایع شده است. اگرچه این دو نوع باعث سرطان نمی‌شود، عوارضی بر روی دستگاه تناسلی خانم‌ها و آقایان دارد.

75% موارد دو سال بعد خود به خود خوب می‌شود.

توصیه می‌کنیم خانم‌ها سالیانه تست پاپ اسمیر برپایه مایع (liquid based pap smear) بدهند. با این کار می‌توانند متوجه شوند که آیا زگیل دستگاه تناسلی دارند یا خیر.

استفاده از کاندوم، در آقایان احتمال ابتلا به HPV را 50% کاهش می‌دهد و در خانم‌ها حتی این درصدر بیشتر است.